Site Logotype

Tvárová jóga

Od Zúfalých manželiek z Beverly Hills závislých od botoxu až po celebrity, ktoré vyskúšajú akékoľvek ošetrenie proti starnutiu (áno, aj vy Gwyneth Paltrow a Jennifer Aniston), sa v posledných rokoch mnohí obracajú na jogu s nádejou, že im pomôže trochu pozastaviť plynutie času.

Face yoga, teda tvárová joga je séria cvičení, ktoré sľubujú, že urobia pre vašu tvár to, čo joga robí pre vaše telo: uvoľní a napne tvárové svalstvo. Zdvihlo sa vám pri čítaní tohto článku jedno obočie? To je tvárová joga (čiastočne). Tak poďme spoločne preskúmať, či vytváraním týchto cielených (nehovoriac o tom, že aj smiešnych) výrazoch na našej tvári môžeme skutočne zabrániť – a dokonca zvrátiť – tvorbu vrások a ochabnutie tváre.

tvarova-yoga

Určite by sme našli viacerých plastických chirurgov a dermatológov, ktorí považujú tvárovú jógu za absolútny nezmysel. „Čím skôr začnete s tvárovou jogou, tým skôr sa vám budú tvoriť na tvári vrásky,“ hovorí plastický chirurg špecializujúci sa na chirurgiu tváre Jeffrey Spiegel. „Nevytvoria sa vám vrásky zo straty pružnosti svalov,  vytvoria sa vám však vrásky na pokožke. A opakovaný pohyb vytvára záhyby v koži. Je to ako keď chcete poskladať kúsok papiera.“ Čo to teda v preklade znamená? Aj keď máte tvárové svaly silné ako Neuveriteľný Hulk, všetko to ohýbanie a naťahovanie tiež roztiahne vašu pokožku a nakoniec spôsobí vrásky.

Zástancovia tvárovej jogy však tvrdia, že dokáže vašu tvár uvoľniť, čo v konečnom dôsledku vyhladí tie výrazy plné napätia, ktoré robíme každý deň, bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Kto potrebuje botox, aby zmrazil svaly do hladkého a uvoľneného stavu, keď tvárová joga dokáže niečo podobné?

„Uvoľnenie tvárových svalov, najmä tam, kde držíme napätie – napríklad čeľusť, obočie a čelo – môže pôsobiť proti našim „grimasám“, ktoré každodenne spôsobujú vrásky,“ hovorí Annelise Hagen, inštruktorka jogy v New Yorku a autorka knihy „Tvárová joga: Eliminujte vrásky pomocou absolútne prirodzeného faceliftingu. “

„Pretože svaly na našich tvárach nemôžu dvíhať činky alebo bežať na bežiacom páse, pri vyvíjaní tlaku končekmi prstov na určité miesta alebo pri určitej mimike dokážete spevniť tvárové svalstvo,“ hovorí. „Nikdy nebudem tvrdiť, že tvárová jóga vyhladí všetky vaše vrásky, ale určite môže prispieť k spomaleniu ich tvorby.“

ŽI ŽIVOT PODĽA TVOJICH PREDSTÁV